Rooibos – čajovníkovec kapský

zpet_60x40

Button_195x112_louka1

Aspalathus linearit

Do Evropy byl dovezen koncem 18. století Dány. Je to keř rostoucí v Jižní Africe vysoký 1 až 2 metry, jeho větve jsou rovné připomínající metly, lístky má úzké malé jehličkovité, květ je žlutý typický pro bobovité rostliny a vytváří lusky s jedním nebo dvěma semeny. Pro výrobu sušené čajoviny se vyrábí podobně jako čaj fermentací, kdy se jeho barva mění do zlatavě červené, zrovna tak stejnou barvu má nálev. Někdy se nazývá červený čaj nebo pouštní čaj. Můžeme se však také setkat i se zeleným nefermentovaným rooibosem.

Rostlina obsahuje vysoký obsah prospěšných látek, pro které si ji Afričani již dávno cenili. Jsou to esenciální oleje, vitamíny, minerální látky – hořčík, vápník, železo, zinek, dále antioxidanty- polyfenoly, flavonoidy. Neobsahuje kofein a má nízký obsah tříslovin, proto se hodí i pro malé děti a na popíjení před spaním. Obsahové látky pomáhají při stresu, neurózách, bolestech hlavy, snižují tlak. Čaj také pomáhá při zažívání a alergiích, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, má vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Doporučuje se také pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Pro své protizánětlivé účinky se využívá také při výrobě kosmetiky.

Zajímavost: Aspalathus je endemická rostlina, což znamená, že vyskytuje jen na omezeném území. K svému růstu potřebuje specifické podmínky, které právě má na západním pobřeží části Jihoafrické republiky. Žije tam v symbióze s půdními mikroorganismy a jinde se jeho pěstování nedaří.

Tip: V horkých letních dnech je rooibos skvělou volbou pro doplnění tekutin dětem, po sportovním výkonu apod. Připravíme pro ně Rooibos ledový čaj a to tak, že den předem uvaříme čaj do konvice, necháme vychladit, vmícháme dle chuti med a přes noc dáme do lednice. Druhý den dochutíme citronem, pomerančem či nějakou příchutí, kterou mají děti rády, vhodíme pár kostek ledu a podáváme ozdobené ovocem.

Další zajímavosti a rady naleznete v herbáři, který je součástí čajové kolekce.

zpet_60x40

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>