Jak správně sušit bylinky

zpet_60x40

Button_195x112_louka1

Správné sušení je základem pro získání kvalitních bylinek i v domácím prostředí. Sušení musí proběhnout maximálně rychle a efektivně, aby si bylinka udržela přirozenou barvu a vysoký obsah účinných látek. Léčivky (až na některé výjimky jako např. květy divizny, prvosenky či kořenové drogy) nikdy nesušíme na přímém slunci. Bylinky rozprostřeme v tenké vrstvě na stinném místě, lodyhy a kořeny lze rozvěsit na tenkých provázcích. Vhodné jsou půdní prostory či verandy, kde se vyměňuje a proudí vzduch.

Sušené byliny se nejčastěji umisťují do dřevěných rámů obdélníkového tvaru, v nichž je napnuta síť (např. okenní síťka proti hmyzu, lze použít i záclonovinu). Sušíme-li v několika vrstvách nad sebou, by měly mít jednotlivé rámky odstup minimálně 20–30 cm kvůli proudění vzduchu. Účinnost sušení lze zvýšit umístěním ventilátoru či slabého zdroje tepla. Teplota sušení by však neměla (až na výjimky) přesáhnout 40°C.

Správně usušené byliny si zachovávají původní barvu – jinak zbarvené, zahnědlé, zčernalé či naplesnivělé byliny nepoužíváme. Ukládáme je do větších sklenic s uzávěrem, plátěných či papírových pytlíků (nejlépe dvojitých) a uchováváme je na vzdušném, suchém a temném místě. Protože jsou léčivky svou povahou velkým lákadlem pro hmyzí škůdce, je rovněž vhodné je uchovávat v chladu (nejlépe do 20°C).

zpet_60x40

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>